Kolor roku 2020 - Pantone 19-4052 Calm Blue

Kolor roku 2020 - Pantone 19-4052 Calm Blue i współczesny fresk

Z zapartym tchem każdego roku wyczekujemy grudnia. Jest to nie tylko wyjątkowy i magiczny czas przygotowań do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia, lecz również chwila aby trochę zwolnić i zacząć planować kolejny rok.

W długie zimowe wieczory przyglądamy się nadchodzącym trendom i poszukujemy nowych inspiracji. Również w tym miesiącu instytut Pantone ogłasza kolor roku, który zawsze wiąże się z poruszeniem w świecie designu, wnętrz, architektury i sztuki.

Kolorem roku 2020 według Pantone jest 19-4052 Calm Blue, który wprowadzi nas w nową dekadę ze spokojem bezkresu oceanów. Zdaniem instytutu przywodzi na myśl niebo o zmierzchu, lecz nam kojarzy się z dotąd nieodkrytymi głębinami wód. Niemniej jednak wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że odcień niebieskiego Calm Blue wprowadzi harmonię i spokój.

Pantone na swojej stronie opisuje go jako:

„Ponadczasowy i trwały niebieski odcień (…) jest elegancki w swej prostocie. Napełniający spokojem, pewnością i poczuciem więzi, ten stanowczy niebieski odcień podkreśla nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym można budować, gdy przekroczymy próg w nowej erze. .” 

Do jakich wnętrz wybrać kolor niebieski? 

Po ogłoszeniu przez Pantone koloru roku wielu specjalistów na całym świecie zastanawia się w jaki sposób wykorzystać potencjał odcienia niebieskiego we wnętrzach. Tegoroczny zwycięzca jest nam dobrze znany i ostatnimi czasy dość często pojawia się w aranżacjach.

Kolor niebieski od zawsze dobrze sprawdzał się w pokojach dziecięcych. Kojarzy nam się z niewinnością i delikatnością. Mocniejsze odcienie jak ten Pantone 19-4052 Calm Blue to świetne rozwiązanie dla sypialni, pokojów wypoczynkowych, salonu czy nawet łazienki. Szczególnie tej wyposażonej w wannę. Po ciężkim dniu wzrok oraz umysł zrelaksuje się i odpocznie. 

Również badania nad wpływem kolorów na psychologię wykazały, że barwa ta stymuluje kreatywność i uwalnia umysł. Oznacza to, że jest idealna do zastosowań w biurach, w szczególności w pokojach do wspólnej pracy (burze mózgów) oraz w szkolnictwie, pokojach dziecięcych oraz domowych gabinetach. (Jean-Gabier Causse „Niesamowita moc kolorów”) 

Z czym łączyć kolor niebieski? 

Kolor Pantone 19-4052 Calm Blue dobrze dopełnią naturalne materiały, jak drewno czy kamień w stonowanej kolorystyce. Marmur o delikatnym użyłkowaniu czy granit. Spokojny charakter koloru niebieskiego warto ożywić wzorami na tkaninach czy posadzce – np. w formie płytek w stylu marokańskich patchworków lub na ścianach wybierając dynamiczne wzory okładzin ściennych. Decydując się na tapetę bądź współczesny fresk warto zwrócić uwagę jaki kolor dominuje w grafice, gdyż to on będzie wpływał na to, w jaki sposób postrzegamy cały wzór.

Połączenia kolorystyczne

Pantone 19-4052 Calm Blue można łączyć zarówno z zimnymi, jak i ciepłymi barwami.

Aby nadać chłodnego powiewu we wnętrzu pomoże Wam w tym szeroka gama bieli, szarości oraz czerń. Takie zastosowanie kolorystyczne to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, nowoczesnym, a nawet glamour.

Beże natomiast sprawią, że ocieplimy całe wnętrze. Warto jednak wybierać jaśniejsze odcienie. Kolor Pantone 19-4052 Calm Blue będzie optycznie pomniejszał pomieszczenie. Kolejny ciemny kolor może sprawić wrażenie, że wnętrze wyda się o wiele mniejsze niż wskazują na to jego rzeczywiste wymiary. Jasne barwy lepiej odbiją światło i równoważą aranżację.

Mini trick Ornante

Na koniec podzielimy się z Wami naszym małym trickiem. W większych pomieszczeniach ciekawym sposobem na aranżację jest pomalowanie jednej ze ścian w kolorze Pantone 19-4052 Calm Blue lub zbliżonym, a drugiej, równoległej - w szarościach bądź beżu, w zależności od tego jaki chcecie uzyskać efekt. Dwie pozostałe ściany można pozostawić białe. Zyskacie dzięki temu różnorodne wnętrze, które możecie uzupełnić dodatkami w monochromatycznych odcieniach obu kolorów.